Zwolnienie z VAT dla każdego osobno
KAZUS | Jeżeli mąż i żona wynajmują nieruchomość i są podatnikami VAT, to każde z nich rozlicza swoją część wynagrodzenia.
Małżonkowie, państwo Barbara i Bartosz, są właścicielami nieruchomości zabudowanej handlowo-usługowym budynkiem użytkowym. Nieruchomość wchodzi do ich majątku wspólnego. Małżonkowie zamierzają zawrzeć umowę najmu tej nieruchomości ze spółką z o.o., w której są wspólnikami, a każde z nich posiada po 50 proc. udziałów. Umowy z dostawcami mediów samodzielnie zawrze najemca spółka z o.o. W umowie jako wynajmujący będą figurowali oboje małżonkowie. Żadne z małżonków nie prowadzi samodzielnie działalności gospodarczej zgłoszonej w CEiDG i nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym. Małżonkowie, każde z nich odrębnie, chcieliby korzystać, w związku ze świadczonymi usługami najmu budynku użytkowego, z tzw. zwolnienia podmiotowego na podstawie art. 113 ust. 9 ustawy o VAT. Czy oddanie przez małżonków nieruchomości wchodzącej w skład małżeńskiej wspólności majątkowej w odpłatny najem oznacza, że limit zwolnienia podmiotowego należy liczyć łącznie do wynajmujących małżonków czy do każdego z małżonków osobno?
Najem jako usługa wypełnia określoną w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT definicję działalności gospodarczej, jeżeli wykonywana jest w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Zawierane umowy najmu mają zazwyczaj długotrwały charakter, a uzyskiwane z tego tytułu korzyści są w zasadzie stałe. Nie ma przy tym znaczenia, czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta